Logo Zespołu Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie Lelis

Łączy nas pamięć...

Ocena 0/5

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Ten zryw jest na świecie symbolem walki o godność, zaś żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. 

Do ogólnopolskiej społeczno-edukacyjnej akcji ,,Żonkile" włączyła się także nasza szkoła.  

W ramach akcji 19 kwietnia 2024 r. uczestniczyliśmy w apelu upamiętniającym 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 

Po apelu uczniowie klas I-VIII oglądali krótkie filmy edukacyjne przygotowane przez Muzeum POLIN.

Cała  społeczność szkolna miała przypięte do piersi żółte żonkile - skromne, wiosenne kwiaty symbolizujące naszą zbiorową pamięć o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

Słuchając wierszy i piosenek w czasie apelu przywołaliśmy też pamięcią tych wszystkich, którzy zginęli walcząc za wolność i niepodległość naszego kraju. Jak wiemy, kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej. 

Józef Piłsudski powiedział, że „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

Znaczenie pamięci narodowej, tradycji i kultury w historii naszego narodu świetnie opisał Jan Paweł II mówiąc: „Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród”.

Tak więc poczucie własnej tożsamości, kultura i tradycja umożliwiły nam przetrwanie okresu rozbiorów, pierwszej i drugiej wojny światowej, ludobójstwa ze strony faszystów i sowietów, zbrodni katyńskiej, powstania warszawskiego i wreszcie sowieckiej okupacji. 

Poczucie wolności sprawiło, że przetrwaliśmy długie lata niewoli i obecnie żyjemy w niepodległej i demokratycznej Polsce. Możemy cieszyć się wolnością. 

Katarzyna Brzuzy

Galeria zdjęć

Aktorzy występujący w uroczystości Alicja Nowakowska uczennica klasy 6 Dekoracja Gabriela Jasińska z klasy 5 IMG_0013 IMG_0014 IMG_0017 Kornelia Żebrowska z klasy 6 Oliwia Pabich z klasy 7 Pani Dyrektor dziękuje uczniom za przygotowaną uroczystość Pani Dyrektor Marta Trzcińska Społeczność  Szkoły Podstawowej w LelisieJPG Społeczność Szkoły Podstawowej w Lelisie w trakcie uroczystośći Uczennica klasy 6 Uczennice klasy 5 w trakcie uroczystości Uczniowie Szkoły Podstawowej  w Lelisie
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności