JAK BAŁWANEK FRANEK UTARŁ NOSA KRÓLOWEJ ŚNIEGU

21.02. nasze Przedszkole odwiedzili aktorzy z Teatru Profilaktycznego „Magik”. Tym razem przedstawili nam spektakl profilaktyczny „Jak Bałwanek Franek utarł nosa Królowej Śniegu” Tytułowy bałwanek obdarzony gorącym serduchem pomaga innym – głodnym i potrzebującym pomocy zwierzętom.   Pewnego dnia dowiaduje się, że zła Królowa Śniegu chcę porwać Kaja i Gerdę. Podczas przedstawienia dzieciaki mogły obserwować wartość prawdziwej, bezinteresownej przyjaźni jak również właściwe wzorce zachowania. Zawierało również wiele treści edukacyjnych na temat zwierząt – takich jak dokarmianie ich w sezonie zimowym, czy dbanie o ich środowisko naturalne. Spotkanie z przesympatycznym Bałwankiem, którego czar i dobre serducho zapewniło dzieciakom wyśmienitą atmosferę i dobrą zabawę.

Opracowała M.P.

SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

13 listopada 2019r. Przedszkole Samorządowe przy Szkole Podstawowej w zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie odwiedził leśniczy pan Damian Piekarski z Nadleśnictwa w Ostrołęce. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z pracą leśnika, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w naszych lasach, uświadomienie niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka oraz kształtowanie zasad ochrony przyrody.
Podczas spotkania pan Damian przypomniał dzieciom, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim żyjących. Przedszkolaki poznały także zasady właściwego zachowania się w lesie oraz w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zbliżającą się zimę.
Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci naszych przedszkolaków. Za poświęcony nam czas oraz przekazaną wiedzę bardzo dziękujemy.


(I.M.)

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli: godła i biało – czerwonej flagi.
Dlatego też 8listopada 2019r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Po uroczystości pani dyrektor Marta Trzcińska odczytała podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy za udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”, upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz wręczyła flagę Polski przedstawicielowi najstarszej grupy Biedronki.
Następnie rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Kotylion narodowy”. Dzieciom zostały wręczone dyplomy i upominki.

JM

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

Pragniemy poinformować iż Przedszkole Samorządowe przy Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie otrzymało podziękowania od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy za udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”, upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przedszkole uczestniczy w projekcie od roku 2018. Koordynatorami projektu są nauczyciele pani Justyna Majewska i pani Iwona Mielnicka.
Głównym celem Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski. Działania projektowe to też okazja, by budzić wśród najmłodszych i ich rodzin poczucie tożsamości narodowej i regionalnej dumy z bycia Polakiem, a także wzmacniać więzi i integrować placówki oświatowe z terenu całej Polski i Kresów.
Oprócz wspomnianego podziękowania otrzymaliśmy w prezencie symbol naszej tożsamości i przynależności do wspólnoty polskiej - flagę narodową.


JM

Akcja MEN: „Szkoła pamięta”

25 października dzieci z Przedszkola Samorządowego w Lelisie wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła Pamięta” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W ramach tej akcji przedszkolaki wraz z wychowawcami wybrały się na cmentarz parafialny w Lelisie aby odwiedzić groby tych, którzy zapisali się w naszej lokalnej historii. Przedszkolaki wspólnie z paniami zapaliły znicze.

JM

PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W OSTROŁĘCKIEJ KOMENDZIE POLICJI

10 października dzieci z grup Biedronki oraz Pszczółki odwiedziły Komendę Miejską Policji w Ostrołęce. Przedszkolaki podczas wizyty miały okazję zwiedzić budynek komendy, zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu policjantów oraz porozmawiać z funkcjonariuszami na temat bezpieczeństwa. Przedszkolaki zobaczyły pracę oficera dyżurnego na stanowisku kierowania. Duże zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudziły radiowozy.
Dzieci zobaczyły też, gdzie przebywają psy policyjne i dowiedziały się jaką pracę wykonują. Z dużą ciekawością obejrzały policyjną siłownię oraz tzw. "niebieski pokój".
Podczas spotkania nie zabrakło walorów profilaktycznych. Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi na tematy związane z bezpieczeństwem na drodze, w domu oraz właściwego zachowania w przypadku napotkania obcych osób. Najmłodszym przypomniano także numery alarmowe i przeprowadzono symulacje zgłoszenia.
Po zwiedzaniu Komendy przedszkolaki udały się do sali zabaw Urwis. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

JM

SPOTKANIA CZYTELNICZE w CK-BiS

6 października przedszkolaki udały się do CK-BiS w Lelisie na spotkanie czytelnicze. Spotkania te odbywają się raz na 2 tygodnie. Celem spotkań jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci.
Tego dnia Pani Basia przeczytała dzieciom opowiadanie o Jeżyku Igiełce. Następnie dzieci wykonały jeża techniką orgiami. Panie zaprosiły dzieci do udziału w akcji "Z książką na start", w której najmłodsi czytelnicy rozpoczynają przygodę z książką, odbierając Pakiet Startowy Młodego Czytelnika. W skład pakietu wchodzi Paszport Małego Czytelnika oraz prezent – książka dopasowana do wieku i zainteresowań dziecka. W Paszporcie Małego Czytelnika dziecko będzie zbierało pieczątki, za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, po uzbieraniu 10 pieczątek, dziecko otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

JM

DZIEŃ CHŁOPAKA

„W kalendarzu wielka draka,
30 września - Dzień Chłopaka,
my dziś o Was pamiętamy
i życzenia wam składamy”.

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Dlatego też 30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopca. dziewczynki wspólnie z paniami odśpiewały uroczyste „Sto lat” i złożyły bohaterom dnia najserdeczniejsze życzenia. Oprócz życzeń były także uściski oraz całusy. Nie zabrakło również drobnych upominków ufundowanych przez Rodziców. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.


JM

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

Tego dnia, dzieci  z grupy biedronki zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach, otrzymały medale oraz dyplomy. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Na zakończenie dzieci wyszły na przedszkolny plac zabaw i wesoło spędziły czas. Cytując Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.

(Opracowała J.M.)