PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI EDYCJA II

16 maja 2019 roku już po raz drugi odbył się Przedszkolny Konkurs Recytatorski skierowany do dzieci z grup uczęszczających do naszego przedszkola.

Do konkursu przystąpiło 18 przedszkolaków. Wszyscy wspaniale deklamowali swoje wiersze, każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Jury w składzie pani Katarzyna Brzuzy, pani Janina Rogalska oraz pani Agnieszka Gromek po burzliwej naradzie wyłoniło zwycięzców.

Czytaj więcej: PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI EDYCJA II

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZEDSZKOLE MAŁYCH ODKRYWCÓW

Przedszkole Samorządowe przy Szkole Podstawowej w Zespole szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie w okresie od 17.09.2018r. do 17.02.2019r. wykonywało zadania przewidziane regulaminem konkursu Przedszkole Małych Odkrywców w sposób następujący:

  1. 1. Zorganizowanie zajęć z zakresu edukacji ekologicznej.
    2. Prowadzenie cyklicznej gazetki ściennej „Przedszkole Małych Odkrywców”, która będzie informowała o akcjach ekologicznych, projektach, doświadczeniach.
    3. Zorganizowanie przez nauczyciela akcji sprzątania świata.
    4. Organizacja zbiórek surowców wtórnych (co najmniej 3 rodzajów).
    5. Przeprowadzenie zajęć plastycznych „Coś z niczego”, których celem będzie nadawanie starym rzeczom nowych zastosowań.

Konkurs do którego przystąpiły przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Lelisie rozbudził ich ciekawość świata i chęci aktywnego poznawania przyrody. Dzieci poprzez wykonywanie różnorodnych zadań rozwijały wrażliwość przyrodniczą i ekologiczną.

Opracowała: Marzena Przeradzka

WIELKANOCNA PRZYGODA

 

 

 

Dnia 25 marca nasze Przedszkole odwiedzili aktorzy z Teatru Profilaktycznego „MAGIK” . Zabrali nasze przedszkolaki w magiczną podróż przez świat Wielkanocnych zwyczajów, gdzie można było nawiązać bliższy kontakt z Zajączkiem Wielkanocnym, zabawnym Kurczaczkiem, Barankiem i pisankami. Żywa akcja, ciekawa fabuła, dużo humoru i interakcja z przedszkolakami spowodowała, że wszyscy znakomicie się bawili.

Opracowała: Marzena Przeradzka

DZIEŃ WODY

Dnia 22 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Wody. Na początku zajęć za pomocą burzy mózgów zostało omówione znaczenie wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin oraz sposoby oszczędzania wody. Dzieci brały udział w rozwiązywaniu zagadek o wodzie. Aby uczcić ten dzień, przedszkolaki stworzyły własną wodną farbę, a następnie pomalowały nią kolorowankę przedstawiającą krople wody. Wiele radości u dzieci przyniosło posadzenie cebulek kwiatków do doniczek wykonanych z surowców wtórnych. Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie  poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało magnes z hasłem „MAMO TATO WOLĘ WODĘ”.

Opracowała: Marta Dawid

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest zrobienie Marzanny, której pożegnanie ma spowodować odejście zimy, przywołanie wiosny i przebudzenie przyrody do życia. Tego szczególnego dnia Przedszkolaki pożegnały z całą serdecznością Panią Zimę i z radością powitały niecierpliwie wyczekiwaną Panią Wiosnę. Impreza rozpoczęła się przeczytaniem listu od Pani Wiosny, a następnie wspólną rozmową dotyczącą wiosennych zwyczajów i pierwszych oznak wiosny. Dzieci przypomniały sobie wygląd wiosennych kwiatów, ptaków powracających z ciepłych krajów oraz zwierząt budzących się z zimowego snu. Dzieci pokolorowały obraz Pani Wiosny oraz wypełniły wiosenne karty pracy. Punktem kulminacyjnym było wspólne zrobienie Marzanny osadzonej na szkielecie z patyków. Po jej wykonaniu wszyscy wspólnie poszliśmy na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy wykrzykując „żegnaj zimo, witaj wiosno”. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, iż Wiosna zawita do nas na dobre.

Opracowała: Marta Dawid

DZIEŃ KOBIET

Dnia 8 marca w Przedszkolu wszystkie małe i duże Kobietki obchodziły swoje święto. Zostały zorganizowane wesołe zabawy, podczas których dziewczynki super się bawiły.
Przez cały dzień chłopcy starali się być mili i uprzejmi dla dziewczynek. Do pań uśmiechali się promiennie i starali się nie psocić. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki,  zakupione przez Rodziców.
Święto Kobiet, które corocznie obchodzone jest w naszym przedszkolu jest doskonałym sposobem do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.

Opracowała: Marzena Przeradzka

DZIEŃ DENTYSTY

5 marca grupa 5-latków obchodziła dzień dentysty. W tym dniu przedszkolaki poznały bliżej pracę dentysty, utrwaliły wiedzę na temat profilaktyki oraz higieny jamy ustnej. Za pomocą swobodnej rozmowy wszyscy wspólnie przypomnieliśmy,  co jest potrzebne,  aby umyć zęby, jakie są etapy mycia zębów i dlaczego należy dbać o higienę jamy ustnej.  Dzieci dowiedziały się także dlaczego należy chrupać marchewkę, jak prawidłowo i jak często szczotkować zęby, co jeść, a czego unikać oraz kiedy należy chodzić do dentysty. Każdy miał okazję obejrzeć fotografie przedstawiające narzędzia dentystyczne. Dużo radości sprawiły dzieciom ćwiczenia prawidłowego mycie zębów na dużych zębach manekina. Na zakończenie zajęć  przedszkolaki otrzymały odznakę, pokolorowały ilustracje przedstawiające dentystkę oraz  w prawidłowy sposób umyły swoje zęby.

Opracowała:  Marta Dawid

TŁUSTY CZWARTEK

W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 28 lutego. Przedszkolaki otrzymały odznaki oraz poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem. Dzieci rozwiązywały zagadki, wyszukiwały litery tworzące napis „pączek”, a także brały udział w zabawach tj.: pączkowe memory, wyścig pączków oraz gdzie ukrył się pączek? Ozdobione zostały kolorowanki pączków według inwencji twórczej dzieci. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Była to okazja do świetnej zabawy, a także do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji. Na zakończenie wspólnie stwierdziliśmy, iż taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami.

Opracowała:  Marta Dawid

DZIEŃ DINOZAURA

27 lutego, tego dnia przedszkolaki  poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, jak wyglądały i czym się żywiły. Mali paleontolodzy przeżyli ciekawą przygodę w trakcie odkrywania i badania historii najdawniejszych zwierząt. Poznali narzędzia służące do pracy paleontologom, a następnie sami z dokładnością odkrywali  szkielety dinozaurów zakopane w piasku. Dzieci pokolorowały i wycięły maski dinozaurów, a następnie wzięły udział w różnych zabawach m.in.: mały dinozaur, deszcz meteorytów, ślady dinozaura. Na zakończenie zajęć dzieci rozwiązały zagadki o dinozaurach, a także otrzymały odznaki oraz dyplomy.

Opracowała: Marta Dawid