JAK BAŁWANEK FRANEK UTARŁ NOSA KRÓLOWEJ ŚNIEGU

21.02. nasze Przedszkole odwiedzili aktorzy z Teatru Profilaktycznego „Magik”. Tym razem przedstawili nam spektakl profilaktyczny „Jak Bałwanek Franek utarł nosa Królowej Śniegu” Tytułowy bałwanek obdarzony gorącym serduchem pomaga innym – głodnym i potrzebującym pomocy zwierzętom.   Pewnego dnia dowiaduje się, że zła Królowa Śniegu chcę porwać Kaja i Gerdę. Podczas przedstawienia dzieciaki mogły obserwować wartość prawdziwej, bezinteresownej przyjaźni jak również właściwe wzorce zachowania. Zawierało również wiele treści edukacyjnych na temat zwierząt – takich jak dokarmianie ich w sezonie zimowym, czy dbanie o ich środowisko naturalne. Spotkanie z przesympatycznym Bałwankiem, którego czar i dobre serducho zapewniło dzieciakom wyśmienitą atmosferę i dobrą zabawę.

Opracowała M.P.

SPOTKANIE Z MISTRZEM KARATE

Dnia 5 grudnia, dzieci z grupy „Żabki” i „Mrówki” uczestniczyły w spotkaniu z Panem Radosławem Sikorą – Sensei i instruktor karate, mistrz czarnego pasa. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda kimono, ochraniacze oraz czarny pas. Podczas spotkania przedszkolaki poznały podstawowe ćwiczenia, język oraz techniki karate. Chętne przedszkolaki uczestniczyły również w mini treningu podczas, którego mogły poczuć się choć przez chwilę karateką.

Opracowała: M.P.

ANDRZEJKI

W środę 29 listopada zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu została zorganizowana zabawa Andrzejkowa. Wszystkie dzieci spotkały się na wspaniałym balu przebierańców i zostały zaproszone do udziału we wspólnej zabawie. Dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Było również wiele wróżb i zabaw, takich jak: „do jakiego zwierzątka jestem podobny”, „bucik”, „zagadki Andrzejkowe” oraz „kim będę”.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Na zakończenie tego dnia każdy przedszkolak otrzymał drobny upominek – małego pajączka. Wszystkim przedszkolakom na pewno na długo zapadnie w pamięci magiczny czas andrzejkowych zabaw.

Opracowała: Marta Dawid

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 2019

25 listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Tego dnia najważniejszymi gośćmi były pluszowe maskotki przyniesione przez dzieci z domu. Przybyły misie małe, średnie, a nawet miś z rozmiarem większym od pań przedszkolanek, który tego dnia stał się naszą atrakcją. Z samego rana każdy przedszkolak na wejście dostał misiową odznakę. Tuż po śniadaniu Mrówki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie, gdzie czekało wiele atrakcji. Zabawy w kółeczku, śpiewanie misiowych przebojów, praca plastyczna, poczęstunek, a także degustacja miodku.
Dziękujemy mamie odpowiedzialnej za poczęstunek za przygotowanie nie tylko pysznych smakołyków, ale i lubisiowych ciasteczek, które przedszkolaki dostały na przekąskę do domu.

Opracowała: A. Cherubin

WIZYTA ŻOŁNIERZA W PRZEDSZKOLU

27 listopada 2019 r. nasze przedszkole odwiedził zawodowy żołnierz Pan Michał Mąka. Podczas spotkania opowiedział przedszkolakom o swojej służbie oraz na czym polega specyfika pracy żołnierza. Zaprezentował swój mundur, jak również pokazał dzieciom podręczne wyposażenie żołnierza. Dzieci miały możliwość przymierzyć żołnierskie nakrycie głowy oraz wysłuchać informacji na temat obrony narodowej. Tematyka wojskowa zafascynowała nie tylko chłopców, ale również dziewczynki zaciekawił ten temat. Dzieci wraz z nauczycielkami dziękują za upominki jakie otrzymaliśmy: książki o Polsce, które zagościły w naszej Biblioteczce Przedszkolnej.

Opracowała: M.P.

TYDZIEŃ ZDROWIA

„O zdrówko nasze dbamy, zdrowo się odżywiamy, a w razie potrzeby lekarza odwiedzamy”
W dniach 18-22.11 realizowany był tydzień tematyczny poświęcony zdrowiu. Na podstawie ilustracji, książek i pogadanek dzieci poznały pracę lekarza, pielęgniarki. Nie zabrakło apteczki pierwszej pomocy i kącików z zabawami tematycznymi. Dzieci uczyły się przestrzegania zasad higieny nie tylko mycia zębów i rąk, ale i higieny spożywania posiłków. Na podsumowanie naszych zajęć wykonaliśmy zdrową i smaczną sałatkę owocową.

Opracowała: A. Cherubin

DZIEŃ JEŻA

Dnia 14 listopada świętowaliśmy Dzień Jeża. To kolejna okazja do tego, by w głowach przedszkolaków zaszczepić ciekawość do poznawania otaczającego ich świata. Z tej okazji przez cały dzień towarzyszyły nam jeże „kolczatki”, które wprowadziły nas w zabawę „Na dywanie siedzi jeż…” a także w zabawy przy piosenkach tematycznych. Podczas zajęć wykonaliśmy piękne jeżyki z masy solnej, które zapiekliśmy w naszym przedszkolnym piekarniku. Nie zabrakło też jeżowej pracy plastycznej. To był dla wszystkich bardzo miły dzień.


Opracowała: A. Cherubin

SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

13 listopada 2019r. Przedszkole Samorządowe przy Szkole Podstawowej w zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie odwiedził leśniczy pan Damian Piekarski z Nadleśnictwa w Ostrołęce. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z pracą leśnika, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w naszych lasach, uświadomienie niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka oraz kształtowanie zasad ochrony przyrody.
Podczas spotkania pan Damian przypomniał dzieciom, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim żyjących. Przedszkolaki poznały także zasady właściwego zachowania się w lesie oraz w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zbliżającą się zimę.
Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci naszych przedszkolaków. Za poświęcony nam czas oraz przekazaną wiedzę bardzo dziękujemy.


(I.M.)

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli: godła i biało – czerwonej flagi.
Dlatego też 8listopada 2019r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Po uroczystości pani dyrektor Marta Trzcińska odczytała podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy za udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”, upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz wręczyła flagę Polski przedstawicielowi najstarszej grupy Biedronki.
Następnie rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Kotylion narodowy”. Dzieciom zostały wręczone dyplomy i upominki.

JM