NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli: godła i biało – czerwonej flagi.
Dlatego też 8listopada 2019r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Po uroczystości pani dyrektor Marta Trzcińska odczytała podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy za udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”, upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz wręczyła flagę Polski przedstawicielowi najstarszej grupy Biedronki.
Następnie rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Kotylion narodowy”. Dzieciom zostały wręczone dyplomy i upominki.

JM

KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM

Nasze mróweczki cyklicznie odwiedzają CKBiS w Lelisie spotykając się na czytelniczych opowiadaniach, a także na wspólnym kinowaniu, czyli „KINO BAMBINO DLA NAJMŁODSZYCH”. Dzieci otrzymały karty zgłoszeniowe „Z książką na start”, gdzie wspólnie z rodzicami po zarejestrowaniu otrzymają Pakiet Startowy, a w nim Paszport Bliblioteczny do zbierania pieczątek. Mały czytelnik po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom. To wspaniałą okazja do rozwijania czytelniczego zainteresowania już od najmłodszych lat.

Opracowała: A.Cherubin

SPOTKANIE Z WETERYNARZEM

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt, nasze mróweczki już od rana były w zwierzęcym nastroju. Każdy przedszkolak przyniósł ze sobą „pluszaki słodziaki”, dla których budowaliśmy tamy, zagrody i inne klockowe domki. W tym dniu odwiedziliśmy lecznicę dla zwierząt w Lelisie. Celem naszego spotkania było poznanie specyfiki zawodu weterynarza, uświadomienie dzieciom, że zwierzęta też chorują i wymagają pomocy. Przedszkolaki poznały narzędzia medyczne, które są niezbędne do badania. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały ilustracje różnych zwierząt, zajrzały w każdy zakamarek gabinetu, a na zakończenie otrzymaliśmy słodki poczęstunek. Jeszcze raz SERDECZNIE DZIĘKUJEMY Panu Łukaszowi Mrozek za poświęcony czas i przeniesienie nas w podróż do świata zwierząt…

Opracowała: A.Cherubin

„SZKOŁA PAMIĘCI”

 

Dnia 25 października przedszkolaki z naszej grupy włączyły się do akcji MEN „Szkoła Pamięci”, której założeniem było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie i wydarzenia w naszym regionie. Mając na uwadze powyższą inicjatywę oraz zbliżające się Święto Zmarłych odwiedziliśmy cmentarz, by zapalić symboliczny znicz pod krzyżem.

 

 

Opracowała: A. Cherubin

„EGZAMIN Z BEZPIECZEŃSTWA TYGRYSKA BENIAMINA"

17 października odwiedzili nas aktorzy ze Studia Artystycznego MAGIK z Białegostoku. Przedstawili nam spektakl pt.:” Egzamin z bezpieczeństwa Tygryska Benjamina". Przedszkolaki zostały uwrażliwione na kontakt z osobą nieznajomą, unikanie sytuacji trudnych i niebezpiecznych, a także ukształtowały nawyk stanowczego odpowiadania „nie”. Utrwaliliśmy sobie również zasady przechodzenia przez jezdnię, a rady krasnoludków: Rozumka i Mądrusia utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu i wspaniale się bawiły.

Opracowała: D. Parzych

DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

„Wszystkie przedszkolaki chętnie zjadają ziemniaki.
Bardzo cieszą się dzieciaki, gdy na obiad są ziemniaki.
Gdy ziemniaki jemy zimę w zdrowiu przeżyjemy”
Wesołym wierszykiem dnia 1 Października rozpoczęliśmy święto ziemniaka. Dzieci uważnie słuchały i rozwiązywały zagadki dotyczące wszystkiego, co związane z ziemniakami. Przedszkolaki stworzyły piękną pracę plastyczną- ziemniaczane stworki, po czym zabraliśmy się do przygotowania ziemniaczanej przekąski. Kartofelki choć nie z ogniska, a naszego przedszkolnego piekarnika przypadły do gustu nie jednemu przedszkolakowi i to z nie małą dokładką mróweczki już nie mogą się doczekać kolejnego pieczenia…

Opracowała: A.Cherubin

DZIEŃ CHŁOPCA

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach nie tylko w życiu rodziny, ale i życiu przedszkola. 30 września to coroczna okazja do świętowania Dnia chłopców. Dziewczynki z grupy mróweczek własnoręcznie ozdobiły korony dla swoich kochanych kolegów i odśpiewały gromkie „sto lat”. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, upominków i gorących życzeń.

Opracowała: A.Cherubin

SPRZĄTANIE LASU- DZIEŃ GRZYBA

Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. Dla przedszkolaków takie święto to wspaniała okazja, by poznać otaczającą leśną przyrodę, jednocześnie robiąc wiele dobrego dla Ziemi. Tego dnia przedszkolaki poznały różne gatunki grzybów, dowiedziały się, które są jadalne, a które trujące. Dzieci wykonały też piękne muchomorki, które ozdobiły naszą jesienną galerię. Po pracy plastycznej dzieci zaopatrzone w rękawice i worki włączyły się w Akcję Sprzątania Świata, zbierając pełne worki śmieci. Dzięki temu wokół przedszkola i w lesie zrobiło się naprawdę czysto. DZIĘKUJEMY SERDECZNIE małym pracusiom za WIELKIE ekologiczne zaangażowanie.

Opracowała: A.Cherubin

ŚWIĘTO DRZEWA

Z okazji Dnia Drzewa wszystkie dzieci przyszły ubrane w kolorze zielonym. Od rana towarzyszył nam leśny klimat. Tego dnia dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Piękne Eko-drzewka przyozdobiły nasz przedszkolny holl. Z darów drzew- różnorodnych owoców wykonaliśmy pyszny sok, a do końca dnia dzieci korzystały ze zdrowych owocowych dolewek.

Opracowała: A.Cherubin