PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 13 kwietnia 2018 roku w naszym przedszkolu odbył się Przedszkolny Konkurs Recytatorski.

Celem konkursu było: rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie uczniów recytacją, zachęcenie do występów na scenie, prezentacja umiejętności uczniów oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

Konkurs skierowany był do dzieci z grup uczęszczających do Przedszkola Samorządowego  przy Szkole Podstawowej w Zespole Szkół imienia  Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie. Konkurs miał być  szansą na obcowanie z literaturą i postawienie pierwszych kroków w sztuce żywego słowa. Uczestników obowiązywał dowolny repertuar – 1 utwór poetycki wybranego autora: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima.

Czytaj więcej: PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY ZWYCZAJE

Staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest zrobienie Marzanny, kukły wykonanej głównie ze słomy i starych ubrań. Według zwyczaju pożegnanie Marzanny ma spowodować odejście zimy, przywołanie wiosny i przebudzenie przyrody do życia, a także powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt.
Tego szczególnego dnia wszystkie Przedszkolaki pożegnały z całą serdecznością Panią Zimę i z radością powitały niecierpliwie wyczekiwaną Panią Wiosnę. Impreza rozpoczęła się wspólnym obejrzeniem prezentacji multimedialnej dotyczącej wiosny, a także śpiewem i tańcem oraz rozmową dotyczącą wiosennych zwyczajów i pierwszych oznak wiosny. Dzieci przypomniały sobie wygląd wiosennych kwiatów, ptaków powracających z ciepłych krajów oraz nazw zwierząt budzących się z zimowego snu. Punktem kulminacyjnym było wspólne wykonanie Marzanny ze słomy i starych ubrań, osadzonej na szkielecie z patyków. Po wykonaniu Marzanny wszyscy wspólnie poszliśmy na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy wykrzykując „żegnaj zimo, witaj wiosno”. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, iż Wiosna zawita do nas na dobre.

  

Opracowała: Marta Dawid

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM MY TEŻ IM POCZYTAJMY

Wiek przedszkolny to najlepszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Częste czytanie bajek bardzo znacząco wpływa na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę     o świecie jednocześnie kształtuje wrażliwość moralną.

Dlatego nasze Przedszkole, również rozwija zainteresowania, wspólnie z Rodzicami oraz z gośćmi zaproszonymi rozpoczęliśmy akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom my też im poczytajmy", która ma na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem    i dzieckiem. Przedsięwzięcie polega na tym, że chętni Rodzice przychodzą do naszego Przedszkola i czytają Dzieciom. Czytane utwory, książki – najczęściej wybierane są przez dziecko: bajki, baśnie, opowiadania przyniesione z domu, albo z naszego kącika czytelniczego w sali przedszkolnej.

Codziennie czytanie dziecku, jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników, a zaproszonym gościom  bardzo dziękujemy za przybycie.

Opracowała Marzena Przeradzka

Przedszkole - SToP

W dniu 07.03.2018r. do Przedszkola Samorządowego w Lelisie zawitała grupa teatralna StoP – oddział gimnazjalny SP w Łęgu Przedmiejskim.

Aktorzy przedstawili spektakl pt. „BĄDŹ SOBĄ”  oparty na scenariuszu autorstwa Emilii Moniuszko – Kwiecińskiej, kompozytor Beata Małgorzata Moniuszko, wykonawca muzyki Artur Grzybowski, reżyseria  Magdalena Stoma – Pawelec.

W bajce występowali: słoń, żona słonia, słoniątko, babcia,wróżka, skrzaty, rybak, niedźwiedź. Była to rymowana sztuka dla dzieci na temat akceptacji samego siebie. Bajka zawierała elementy edukacyjne, rozwija osobowość i wyobraźnię dziecka.

Dzieci z przedszkola uważnie oglądały przedstawienie wykonywane przez młodych aktorów z grupy teatralnej SToP, bawiły się i  uczyły piosenki słonia Smile.

Dziękujemy za miło spędzony czas.

Opracowała: Marzena Przeradzka

BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 1 lutego w Przedszkolu Samorządowym odbył się "Bal karnawałowy" dla dzieci z naszego przedszkola. Celem balu było zapoznanie dzieci  z tradycją zabawy karnawałowej. Zabawę prowadzili animatorzy zabaw z firmy „Live Events”.

Na balu były królowe i królowie, nie zabrakło też Batmanów, Piratów, Rycerzy, czy też różnych zwierząt. Na nasz bal zawitały: żółwie, tygryski, motyle. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie wspaniałych i barwnych strojów karnawałowych dla swoich dzieci.

Podczas balu odwiedziły nas Elza i Olaf oraz inne Mega Maskotki. Przez dwie godziny dzieci bawiły się świetnie. Miały możliwość zaprezentowania się podczas tańca oraz gier planszowych. W czasie balu odbyła się też sesja zdjęciowa, podczas której zostały uwieńczone na pamiątkę wspaniałe stroje naszych wychowanków.

Po sesji zdjęciowej nastąpiła krótka przerwa w zabawie na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, którym serdecznie i jeszcze raz dziękujemy!!!

  

Opracowała: Marzena Przeradzka

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych i obchodzony jest co roku bardzo hucznie. Mimo, że za oknem zima, mróz, jest to najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach, powoduje , że małe serduszka dzieci biją szybciej, a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem słuchają czułych słów , kierowanych pod ich adresem.

Przedszkolaki z grupy C przygotowały program artystyczny.
W ten sposób dzieci mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich. Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany przez mamy słodki poczęstunek.
Na pamiątkę spotkania goście obdarowani zostali upominkami.

Opracowała: Justyna Majewska

JASEŁKA

W piątek, 19 grudnia o godzinie 9.30 w  naszym przedszkolu  odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez przedszkolaków. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia. Maluszki ku uciesze swoich rodziców, w pięknych strojach przedstawiły historię narodzin Dzieciątka Jezus oprawioną kolędami i pastorałkami. Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat.

  

                                                                          Opracowała: Justyna Majewska

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 24 listopada przedszkolaki brały udział w obchodach Światowego Święta Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego przyjaciela „Pluszowego Misia”, który towarzyszył im przez cały dzień.

Przedszkolaki ze swoimi maskotkami wesoło bawiły się przy muzyce, rozwiązywały misiowy quiz.

Jednak najwięcej radości sprawiły dzieciom odwiedziny prawdziwego Pluszowego Misia, który opowiedział dzieciom o sobie, rozmawiał i żartował, a także zadawał dużo misiowych pytań. Okazało się, że nawet misiowe zagadki nie były dla dzieci trudne. Wszystkie przedszkolaki chciały przytulić się do naszego gościa.

Święto Pluszowego Misia na stałe wpisało się do kalendarza najważniejszych uroczystości przedszkolnych.

Opracowała: Justyna Majewska

ILUZJONISTA U PRZEDSZKOLAKÓW

Dnia 27 listopada odwiedził nasze  przedszkole  iluzjonista, nazwany przez dzieci „Prawdziwym Czarodziejem". Dał nam wszystkim pokaz magii - iluzji i czarów. Występ takiego artysty to wielka atrakcja dla dzieci. Przedszkolaki miały możliwość przeżycia czegoś niezwykłego, tym bardziej, że aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Przez cały występ na małych buziach widzów malował się uśmiech. Występ był udany i przyniósł dzieciom  wiele radości.

Opracowała: Justyna Majewska