• 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05
  • 06
  • 07
  • 08
  • 09

„Kresy Wschodnie II RP - ich historia i zagłada w setną rocznicę walk o wschodnią granicę II RP i 80 rocznicę inwazji sowieckiej na Polskę”

9 października 2019 r. uczniowie kl. VII i VIII, dzięki uprzejmości proboszcza naszej parafii, w dolnym kościele w Lelisie obejrzeli wystawę plenerową „Kresy Wschodnie II RP - ich historia i zagłada w setną rocznicę walk o wschodnią granicę II RP i 80 rocznicę inwazji sowieckiej na Polskę”.
„Wystawa na 20 rollupach prezentuje walkę Polaków o kształt wschodniej granicy Kraju w latach 1918-1921, życie na Kresach Wschodnich w II RP, a następnie wybuch II wojny światowej, okupację sowiecką i jej konsekwencje dla obywateli polskich, a także dalszą zagładę Kresów przez Niemców i Sowietów, aż do ostatecznego odebrania ich Polsce po 1945 r.” - czytamy na stronie Fundacji.
Proboszcz parafii w Lelisie  - ks. Janusz Kotowski -  barwnie i ze swadą zaprezentował naszej młodzieży historię Kresów Wschodnich II RP w XX w.
Mamy nadzieję, że przybliżona uczniom historia tych terenów i losy mieszkańców Kresów przed i w trakcie II wojny światowej pozostaną z nimi na dłużej!

Dziękujemy!

(kb)