Narodowe Czytanie 2019

W dobie smartfonowego szaleństwa popularyzujemy czytanie książek!

6 września 2019 r. nasza szkoła aktywnie włączyła się w akcję Narodowe Czytanie organizowaną przez Prezydenta RP od 2012 roku.
Dzień przed akcją ogólnopolską wszyscy uczniowie naszej szkoły, w salach lekcyjnych bądź na łonie natury, czytali polskie nowele, które Para Prezydencka zaproponowała do czytania:
1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

"Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w liście Prezydent Andrzej Duda.
Klasy VI, VII oraz VIII miały ponadto możliwość uczestniczyć w imprezie czytelniczej, przygotowanej z okazji Narodowego Czytania, która odbyła się w CKBiS w Lelisie.
Podczas spotkania bibliotekarze podzielili się z uczestnikami wiedzą na temat ww. nowel. Następnie wójt gminy, kilkoro uczniów i nauczycieli odczytali przybyłym nowelę „Katarynka” Bolesława Prusa.

Prezydent A. Duda zapowiedział, że w przyszłym roku czytana będzie „Balladyna” J. Słowackiego.